Afgánský chrt

Posted on September 10, 2009 | Category: Chrti

Afgánský chrt je elegantní, majestátní plemeno které je bohužel často souzeno podle zevnějšku. Je pohyblivý a snadno se vyrovná i s velmi obtížným terénem. Miluje ovšem také komfort moderního domova.

Historie Afgánského chrta

Historie tohoto psa sahá hluboko do minulosti. Jsou o něm zmínky již ze 6. století př. Kr., kde byli jeho zástupci plemene (zvaní také jako kábulští psi) zobrazeni na řeckých tapisériích. Plemeno Afgánského chrta vzniklo pravděpodobně na Středním východě a po obchodních stezkách se dostal do Afghánistánu, kde byl používán především pro lov gazel, vlků a sněžných levhartů. V roce 1886 se tito psi dostali do Velké Británie, do USA teprve v roce
1926.

Povaha Afgánského chrta

Vyznačují se nezávislostí a citlivostí. Mají velmi přátelskou povahu, jsou velmi živí a nevěnujete-li jim dostatek pozornosti, trpí. Dnešní zástupci plemene mají sice stále ještě prudkou povahu, ale jsou ukázněnější a poddajnější při výcviku.

Stavba těla afgánského chrta

Jeho velmi dlouhá a hedvábná srst (s výjimkou obličeje, kde je srst krátká a přiléhavá) se vyvinula jako ochrana před krutou zimou hor Afghánistánu a Středního východu, přípustné jsou všechny barvy. Tělo je vysoké, trup středně dlouhý, hřbet rovný, dobře svalnatý a hrudník hluboký. Ocas je nepříliš krátký, na konci zatočený a řídce osrstěný. Nohy jsou silné a dlouhé, tlapky hustě osrstěné, prsty dobře klenuté. Hlava afgánského chrta je dlouhá, nepříliš úzká, čenich černý (u plavých jedinců játrový). Oči mají být orientálně šikmé, uši dlouhé, nízko zavěšené a přitisknuté k hlavě.

» Filed Under Chrti

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku