Aljašský malamut

Posted on September 10, 2009 | Category: Špicové

Aljašský malamut patří mezi nejstarší saňová plemena. Patří do skupiny špiců a je silnější než sibiřský husky, často nosí těžší náklady i na delší vzdálenosti.

Historie plemena Aljašský malamut

Své jméno dostal aljašský malamut podle inuitského kmene Mahlemutů. Jsou o něm zmínky už od prvních osadníků v Severní Americe. Je to velmi odolné plemeno, kterému nechybí odvaha. Za dob, kdy ještě nebyly motorové saně, všichni inuité záviděli Mahlemůtům jejich psy. Plemeno ale téměř zmizelo, když prospektoři přivezli do této země psy, se kterými se pak aljašský malamut křížil. Od roku 1926 se však chovatelé snaží toto plemeno chránit, aby zůstalo čistokrevné.

Povaha plemena Aljašský malamut

Tento pes je oddaný a milý, je dobrý pracovník a je i výborným hlídačem. Jejich síla a odolnost jsou využívány v expedicích na Arktidu a Antarktidu. Potřebuje hodně pohybu a lépe mu bude na zahradě než v bytě. Inuité si své psy hýčkají. Dobře vědí, jak jsou nepostradatelní při lovu ledních medvědů a polárních vlků a k hlídání sobích stád.

Stavba těla plemena aljašský malamut

Jeho tělo je mohutné, hrudník je hluboký, hřbet rovný. Podsada je velmi hustá, podobá se spíše vlně. Pesíky jsou tvrdé, silné a odstávající. Zbarvení je přípustné v bílé, světle šedé až černé nebo játrové s bílou spodinou těla. Bílý je také obličej a spodní části končetin. Hlava má širokou lebku, velký nos a silné čelisti. Malé uši jsou trojúhelníkového tvaru, posazené daleko od sebe. Hnědé oči jsou mandlového tvaru.

» Filed Under Špicové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku