Australský honácky pes

Posted on September 10, 2009 | Category: Plemena honácká, Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Australský honácký pes byl dříve znám spíše pod jménem queenslandský heeler (slovo heeler je odvozeno od anglického slova heel = pata, při své práci psi chňapou a koušou dobytek do pat). Jeho pověstný skus je zásadní podmínkou pro jeho práci, kdy se používá především pro hnaní dobytka na velkou vzdálenost. Je to energický pes, který potřebuje mnoho pohybu. Byl vyšlechtěn tak, aby dokázal přežít i v opravdu těžkých podmínkách.

Historie plemena australský honácky pes

Australský honácký pes byl vyšlechtěn pro hnaní dobytka australskými kynology. Dřívější psi používaní pro hon dobytka podle slov dobytkářů „kousali jak aligátoři a štěkali jako souchotináři“. K vytvoření tohoto tvrdě pracujícího plemena bylo potřeba zkřížit různé psy jako např. dingo(tak získal tvrdost a méně štěkal), silné plemeno Smithfield, modře mramorované kolie, dalmatinci, australský keloid a staroangličtí ovčáci.

Povaha plemena australský honácký pes

Toto plemeno je inteligentní a odvážné. Je velmi hbitý, spolehlivý společník, který umí tvrdě pracovat. Má vysoce vyvinutý obranářský smysl, k cizím osobám je ostražitý, ale když mu vládne pevná ruka, je to dobrý společník. Je také vhodný jako strážní pes.

Stavba těla plemena australský honácky pes

Hřbet je silný a rovný, hrudník je široký a hluboký. Hrubé, rovné pesíky dobře chrání před nepříznivým počasím. Zbarvení je přípustné v červené nebo modré, oboje stříkané a buď s odznaky nebo bez nich. Široká hlava je silná, temeno je rovnoběžné s nosem, má mohutnou spodní čelist. Daleko od sebe posazené uši jsou trojúhelníkového tvaru. Tmavohnědé oči jsou středně velké a oválného tvaru.

» Filed Under Plemena honácká, Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku