Barzoj

Posted on September 10, 2009 | Category: Chrti

Díky své atletické a štíhlé postavě dostal jméno barzoj z ruského jazyka, které znamená rychlý. Někdy je také nazýván jako ruský vlčí pes, protože byl používán ruskými cary i šlechtou při slavnostních honech na vlky. Řadí se k velmi rychlým a náruživým loveckým psům. Majitel často musí pomocí cviků poslušnosti držet na uzdě jeho instinkty.

Historie plemena barzoj

Toto plemeno vzniklo pravděpodobně na Středním východě. Nejdříve mělo krátkou srst a patřil k loveckým psům řídícím se při lovu hlavně zrakem. Postupem času, kdy přišel do severnějších zemí a byl křížen s dlouhosrstými ruskými psy typu kolie, získal odolnost proti chladnému počasí. Byl velice oblíben u šlechty, již roku 1842 byl oblíbeným dárkem pro královnu Viktorii a později i pro královnu Alexandru. Křížením na královském statku v Norfolku vzniklo nové plemeno, hrubosrstá kolie, bílá s dlouhým, elegantním nosem. V USA se poprvé objevili roku 1889.

Povaha plemena barzoj

Barzajové se někdy chovají odměřeně a jsou často tvrdohlaví. Ke svým pánům jsou však přítulní a chovají se klidně. Jejich srst vyžaduje velkou péči. Potřebují mnoho pohybu a citlivé zacházení vzhledem k jejich komplikované a složité osobnosti.

Stavba těla plemena barzoj

Přípustné jsou téměř všechny barvy, nejčastěji se však objevují v bílé s tmavšími odznaky. Srst je dlouhá, hedvábná a zvlněná. Hlavu, uši a přední nohy kryje krátká hladká srst, na hrudi jsou většinou prapory.

Hlava je dlouhá, hubená a klínovitě se zužuje. Čenich je černý, oči mají tmavé okraje víček, vysoko vzadu posazené uši jsou malé a zašpičatělé.

» Filed Under Chrti

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku