Basenji

Posted on September 10, 2009 | Category: Špicové

Basenji (basenži) kluše jako kůň, místo štěkání „jódluje“. Velice úzkostlivě dbá o svou srst a podobně jako kočka se myje i tlapkou. Jeho jméno pochází z jazyka Bantu a znamená „zrozený v buši“. Někdy je také nazýván jako konžský pes. Je používán zejména v Africe jako hlídací pes.

Historie plemena basenži

Předchůdci plemene Basenži žili už ve starém Egyptě, jejich vyřezávané sošky byly nalezeny v mnohých hrobech faraónů. Evropané se poprvé s Basenži setkali asi před sto lety ve střední Africe, kde byli ve smečkách používáni jako lovečtí psi. Na počátku minulého století se dostali do Velké Británie, ale rychle vyhynuli na psinku, protože proti této nemoci nemají přirozenou imunitu.

Povaha plemena basenži

Basenži je často veselý, drzý a nedůvěřivý. K neznámým osobám se někdy chová odměřeně. Pokud je basenži chován s více psy dohromady, občas se u něj objeví instinkt smečkového psa. Proto se někdy objevují šarvátky a boje, které trvají tak dlouho, dokud se ve smečce neustaví vůdce. Přestože je plný energie a velmi zvědavý, často má doma sklon k lenivosti.

Stavba těla plemena basenži

Basenži má krátkou, jemnou srst, zbarvenou do černé, tříslové, bílé, černobílé, rezavobílé nebo tříbarevné barvy. Nohy, hruď a konec zatočeného ocasu jsou bílé. Tělo je středně dlouhé a široké, útlé ve slabinách. Hřbet rovný, hrudník dobře klenutý.
Hlava je středně dlouhá, od očí se rovnoměrně zužuje, čenich je černý. Uši jsou jemné, zašpičatělé, při jejich vztyčení se na čele dělají jemné vrásky.

» Filed Under Špicové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku