Bearded (vousatá) kolie

Posted on September 29, 2009 | Category: Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Dříve se chovatelé domnívali, že bearded (vousatá) kolie pochází z vysočiny. Svoje nadšení pro pohyb a pobyt venku si udržela dodnes, stejně tak jako svou čilost a hravost. Má určitou podobnost se staroanglickým ovčákem, ale je menší, štíhlejší a nemá krácený ocas. Je výborným domácím společníkem.

Historie plemena bearded (vousatá) kolie

Nikdo zatím nezná přesný původ psů ze skupiny kolií, podle některých zdrojů vznikli zkřížením dávných skotských plemen. Podle jiných jsou jejími předky maďarští psi, kteří se do severní Británie dostali ve středověku s polskými obchodníky. Toto plemeno téměř vymizelo na začátku 20. století. Bylo však opět rozšířeno z jediného páru v roce 1944.

Povaha plemena bearded (vousatá) kolie

Bearded kolie patří mezi vyrovnané, inteligentní psy. Je velmi náročná na pohyb. Má přátelskou povahu a veselý, zkoumavý pohled. Patří mezi pracovní psy, nikdy by neměla projevovat náznaky útočnosti nebo nervozity.

Stavba těla vousaté kólie

Tělo je dlouhé, hrudník je hluboký, hřbet rovný. Srst má měkkou podsadu a dlouhé, hrubé a rovné pesíky. Někdy mohou být i zvlněné. Zbarvení je přípustné v modré, šedé, černé, hnědé, červenožluté a pískové, jednobarevné nebo s bílými odznaky (na hlavě, hrudi, nohou, ocasu). Široká, hranatá hlava má ploché temeno a silný nos. Velké uši nosí v klidu svěšené. Velké oči jsou posazené daleko od sebe a barva se většinou shoduje s barvou srsti.

» Filed Under Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku