Belgičtí ovčáci

Posted on September 29, 2009 | Category: Plemena pastevecká

V minulosti byli belgičtí ovčáci hodně využíváni k hlídání stád. Byli populární hlavně v Belgii a okolních státech. Dnes slouží u policie, jako hlídací nebo strážní pes, v armádě ale i u hostinských. Ovšem jsou také oblíbení domácí společníci.

Historie plemena belgického ovčáka

V Belgii bylo v minulosti mnoho příbuzných plemen ovčáků. Byl však vyšlechtěn jeden základní typ se čtyřmi varietami, lišícími se od sebe osrstěním a zbarvením. Jejich jména jsou Groenendael, Tervueren, Malinois a Laekenois. Ve všech zemích kromě USA se uznávají jako rozdílné formy jednoho plemena.

Povaha plemena belgického ovčáka

Belgický ovčák je ostražitý hlídač, kterému nic neunikne. Je inteligentní a přátelský. Pokud žije v bytě, potřebuje pravidelně mnoho pohybu. Nejlépe je mu však někde na zahradě, kde se může kdykoliv proběhnout.

Stavba těla plemena belgického ovčáka

Tělo belgického ovčáka je atletické a svalnaté. Má hluboký hrudník, rovný hřbet a široký trup. Srst Tervuerena je dlouhá s rovnými pesíky a hustou podsadou. Na hlavě roste krátká srst, stejně tak jako na spodní části nohou. Zbarvení je šedé, plavé nebo červené.
Srst Laekenoise je hrubá, suchá, spíše drátovitá, nikdy kudrnatá. Zbarven je do rezavě plavé barvy s černým nádechem na ocase a nose.
Srst Groenendaela je dlouhá a černá, někdy s bílými odznaky.
Dlouhá hlava je jemně řezaná, má ploché tváře a má dlouhý nos i mozkovnu. Vztyčené uši jsou posazené vysoko. Oči mandlového tvaru jsou spíše tmavé.

» Filed Under Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku