Bernský salašnický pes

Posted on September 29, 2009 | Category: Knírači, Pinčové, Švýcarští salašničtí psi

Bernský salašnický pes patří mezi nejoblíbenější ze všech čtyř plemen švýcarských salašnických psů. Toto plemeno vzniklo v oblasti Bernu a bylo určeno k tahání těžkých nákladů (zejména vozíků sudařů a tkalců).

Historie plemena bernský salašnický pes

Je docela pravděpodobné, že předci bernského salašnického psa pocházejí z Říma a do této oblasti se dostali s římskými legiemi. Zde se tito psi křížili s ovčáckými psy, až vznikla čtyři základní plemena švýcarských salašnických psů:bernský salašnický pes, appenzellský salašnický pes, velký švýcarský pes a entlebušský salašnický pes. Už jednou hrozilo bernskému salašnickému psu vyhynutí, a to v 19. století. V roce 1907 však byl zachráněn a ve Švýcarsku byl založen chovatelský klub. Ve třicátých letech byl dovezen i do USA.

Povaha plemena bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je věrný přítel rodiny, je sebevědomý, milý a veselý. Jeho srst je náročná na údržbu. Toto plemeno vyžaduje mnoho pravidelného pohybu a krmení. I v dnešní době tahají vozíky na výstavách a na poutích – pokračují tak v tom, k čemu byli původně určeni.

Stavba těla plemena bernský salašnický pes

Srst bernského salašnického psa je dlouhá, měkká, hedvábná, jemně se vlní a má vysoký lesk. Zbarvení je přípustné v černé barvě s tříslovými odznaky na nohou, hrudi a hlavě. Kompaktní tělo má rovný hřbet a je mohutné. Hlava má plochou lebku, výrazný čelní sklon a rovný nos. Středně velké uši jsou trojúhelníkového tvaru a jsou posazeny daleko od sebe. Tmavohnědé oči jsou mandlového tvaru.

» Filed Under Knírači, Pinčové, Švýcarští salašničtí psi

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku