Bígl

Posted on September 29, 2009 | Category: Honiči

Bígl je rád jak na lovu, tak i v teple domova svých pánečků. Je energický a věrný společník do každé situace. Snad i pro své hlučné chování ve smečce vzniklo z francouzštiny slovo bígl, které znamená „otevřené hrdlo“.

Historie plemena bígl

Jeho původ můžeme najít už ve středověku. Tohoto nejmenšího honiče používali už Normani při lovu zajíců. Do Anglie se dostal roku 1066. V tehdejších dobách byli o mnoho menší než dnes, proto je jezdci vozili v brašnách nebo dokonce v kapsách. Tak vznikla vůbec nejmenší varianta bígla jménem kapesní bígl, která již bohužel neexistuje. V královské rodině byl velmi oblíben. Mezi chovatele tohoto plemene patřila například Alžběta I., Vilém III. Oranžský a k lovu ho používal i Jiří IV. Roku 1895 byl založen Klub chovatelů bíglů. Do USA se bígl dostal o několik let později. Populárním plemenem se stal díky americkému prezidentovi Londonovi B. Johnsonovi, který choval pár těchto psů. Avšak nejpopulárnějším bíglem je Snoopy z kresleného seriálu Peanuts.

Povaha plemena bígl

Bígl je někdy tvrdohlavý a bez přísné výchovy se může chovateli vymknout z rukou. Je velice čilý a kvůli jeho vlídné povaze a malému vzrůstu je bohužel často používán v lékařském výzkumu. Bíglování je způsob lovu, kdy bígl v doprovodu pěších honců pronásleduje zvěř. Výborní jsou právě pro svou odvahu, vytrvalost a inteligenci.

Stavba těla plemena bígl

Jeho krátká, hustá srst je odolná proti vodě. Přípustné jsou všechny barvy kromě játrové. Silný, středně dlouhý ocas nosí hrdě vztyčený. Na dobře tvarované hlavě jsou dlouhé uši, nesené jemně dopředu. Oči jsou velké a kulaté.
bigl

» Filed Under Honiči

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku