Bišonek

Posted on September 29, 2009 | Category: Plemena společenská

Bišonek byl velmi oblíbeným plemenem námořníků, chovali ho na francouzském dvoře v 16. století, v cirkusech je častým umělcem a na dnešních výstavách je zaslouženě stoupající hvězdou. V průběhu staletí se jeho obliba nezměnila, ba dokonce v posledních letech ještě stoupá.

Historie plemena bišonek

Původně se odborníci domnívali, že bišonek pochází z Francie. Pravděpodobnější ale je, že pochází z Kanárských ostrovů, odkud ho italští námořníci přivezli do Evropy. Ve 14. století, kdy byl dovezen, se ještě nerozlišovaly varianty jako dnes. Proto se za toto plemeno považoval dnešní maltézáček, boloňský psík, havanský psík a lvíček (tenerifský psík). Po francouzské revoluci upadla aristokracie a s ní i obliba bišonka. Své místo si našel mezi cirkusáky společně s pudly, protože patří mezi snadno cvičitelné plemeno a je velice hravý a veselý společník. Mezi chovateli se bišonek stával stále méně oblíbeným psem a jeho stavy klesaly. Po první světové válce byl téměř na pokraji vyhynutí a trvalo dlouho, než se zase dostal na výsluní. Jako plemeno byl uznán v roce 1933 a téhož roku dostal jméno bichon frisé (=kudrnatý psík na klín). V České republice, Anglii a Austrálii řadíme bišonka mezi společenská plemena, zatímco v USA je považován za plemeno mimosportovní.

Povaha plemena bišonek

Bišonek je ideálním společníkem do domácnosti. Miluje přítomnost člověka, je hravý, milý a přátelský vůči svému pánovi. I přesto si uchoval svou pevnost a nezávislost. Někteří se domnívají, že kvůli jeho srsti je to spíše domácí mazlíček, ale právě naopak v sobě skrývá velikou houževnatost a nečekanou odolnost. Bišonek je dosti náročný na péči o svou načechranou srst. Vyžaduje pravidelné kartáčování a koupání.

Stavba těla plemena bišonek

Srst tvoří po celém těle jemné kudrlinky, když se však rozčeše, je načechraná a hebká. Zbarvení je přípustné pouze v bílé barvě, kůže má být tmavě pigmentovaná. Bišonek má dobře vyvinutý hrudník, pevná záda a bedra slabě vyklenutá. Vnější koutky očí s čenichem tvoří rovnoramenný trojúhelník. Uši jsou úzké, porostlé hedvábnou srstí.

» Filed Under Plemena společenská

One Response to “Bišonek”

  1. anča Says:

    🙂

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku