Bulteriér

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Bulteriér, ač se to možná nezdá kvůli jeho zjevu, má velmi kladný vztah lidem, a je dokonce vhodný i k dětem. Je divoký, vzbuzuje respekt, dokáže být neobyčejně silný, a proto mu musí vládnout pevná ruka. Jinak by mohl být nebezpečný pro lidi a také pro ostatní psy.

Historie plemena bulteriér

Bulteriér vznikl křížením různých typů teriérů a buldoků. Tak chovatelé v 18. století získali plemeno, které má vlastnosti obou těchto plemen a navíc je vhodný pro psí zápasy. K získání rychlosti a pohyblivosti ho potom ještě zkřížili s vipetem a anglickým zakrslým teriérem. Kolem roku 1860 byla bulteriérovi přidána další krev anglických bílých teriérů, pravděpodobně i dalmatinů a španělských ohařů, tak vznikl ještě lepší, svalnatější pes, který má úzkou hlavu a kratší nohy. O jeho konečný vzhled se nejvíce zasloužil obchodník z Birminghamu James Hinks. Původně byl bulteriér bílé barvy, ale protože bílá barva je připisována genetické vadě psa, byli později ve dvacátých letech šlechtěni bulteriéři i s jiným zbarvením.

Povaha plemena bulteriéra

Bulteriér je věrným společníkem a oddaným psem. Je nedůvěřivý a ostražitý proti cizím lidem i psům a často je napadá. Ale když se mu věnuje dostatek péče a pozornosti a majitel mu vládne pevnou rukou, je výborným domácím mazlíčkem.

Stavba těla plemena bulteriér

Krátká, tvrdá srst těsně přiléhá k tělu. Mírně se leskne, zbarvení je přípustné v čistě bílé, červené, plavé, černě žíhané nebo tříbarevné. Nežádoucí zbarvení je v barvě modré nebo játrové. Krátké a svalnaté tělo má hluboký, široký hrudník. Dlouhá vejčitá hlava je silná a má klabonosý profil. Malé, tenké uši jsou posazeny blízko u sebe, oči trojúhelníkového tvaru jsou šikmé, hluboko posazené.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku