Čivava

Posted on September 29, 2009 | Category: Plemena společenská

Čivava je jeden z nejmenších psů na světě. Už odedávna je vyhledávaným psím mazlíčkem a jeho popularita v dnešní době stále stoupá. Čivava si po svých předcích zachovala lovecké a obranářské pudy.

Historie plemena čivava

Odborníci dnes ještě přesně neznají původ čivavy, jisté však je, že roku 1898 byl dovezen do USA z Mexika a zde se začal rozšiřovat. Podle jednoho zdroje je čivava jihoamerické plemeno, které se vyvinulo z posvátných plemen psů Inků a později Aztéků. Podle jiných byl do Ameriky dovezen z Číny někdy v 19. století. Rytiny z doby Toltéků byly nalezeny v Mexiku, ale o čivavě jsou zmínky i z Asie. Ať už je jeho původ jakýkoli, určitě vznikl z několika typů psů, a to jak starobylých, tak i moderních.

Povaha plemena čivava

Čivava je odvážný pes, který se nebojí jít do boje i s nepoměrně větším psem. Nejlépe se však cítí s jedinci svého plemene.

Stavba těla plemena čivava

Existují dva typy čivavy: čivava dlouhosrstá a čivava krátkosrstá. Liší se od sebe pouze délkou srsti. Ostatní znaky těla jsou pro obě čivavy stejné.
Dlouhosrstá čivava má dlouhou, měkkou srst, která je rovná nebo mírně zvlněná. Zbarvení je přípustné v jakékoli barvě.
Krátkosrstá čivava má lesklou, přiléhavou, hladkou, měkkou srst.
Mírně zaoblená hlava má prodloužené temeno. V obličeji se objevují vrásky, nesmí jich však být příliš mnoho. Líce jsou jemné, šikmé a přiléhají. Hřbet je rovný, lopatky šikmé a hrudník má být hluboký. Velké, kulaté oči jsou posazeny daleko od sebe. Jejich barva má být tmavá, u psů se světlým zbarvením je světlá. Velké uši mají nálevkový tvar.

» Filed Under Plemena společenská

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku