Dalmatin

Posted on September 29, 2009 | Category: Barváři, Honiči

Dalmatin patří k nejelegantnějším psům na zemi, mohou za to hlavně jeho tmavé až černé skvrny na srsti. Proto často (hlavně ve Velké Británii) běhal vedle kočárů tažených koňmi. Nejenže byl krásným doplňkem, ale dokázal prý odradit drobné zlodějíčky.

Historie plemena dalmatin

Dalmatin býval často ozdobou průvodů šlechty. Možná proto ho někteří považují za britské plemeno. Pravdou je, že je jeho historie zatím nejasná. Někteří odborníci se domnívají, že je původem ze severní Indie. Ve středověku se dostal do Evropy, když zde kočovali Romové. Jiní se zase přou, že dalmatin pochází z Egypta nebo Řecka. Je totiž velmi podobný ohaři. Jediné, čím se liší, jsou jeho skvrny.
Štěňátka dalmatinů se rodí bílá, postupem času se na těle objevují rozmazané skvrny, které se s věkem mění ve výrazné.

Povaha plemena dalmatin

Dalmatin je pes vhodný do domu s velkou zahradou, protože potřebuje mnoho pohybu. Je velice temperamentní, živý a inteligentní pes. Rád si hraje s dětmi a k cizím lidem je přátelský.

Stavba těla plemena dalmatin

Hladká, jemná srst je krátká a přiléhá k tělu. Barva je přípustná pouze v bílé barvě s tmavými až černými skvrnami. Dalmatin má hluboký hrudník, který není moc široký a svalnatá bedra. Hlava je dlouhá, temeno ploché. Uši jsou přitisknuté k hlavě, oči jsou kulaté. Barva očí je u psů s černými skvrnami černá, se světlejšími skvrnami může být i hnědá až jantarová.

» Filed Under Barváři, Honiči

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku