Dandie Dinmont teriér

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Dandie dinmont teriér je malý, hravý pes. Své jméno dostal podle vymyšleného farmáře z knížky Guy Mannering od Waltera Scotta. Nejdříve byl určen k lovu králíků, vyder a jezevců, později se začal chovat především pro svou výbornou povahu a zvláštní zjev.

Historie plemena dandie dinmont teriér

První zmínky o tomto plemenu jsou již ze 17. století. Dandie teriér je původem z anglicko-skotského pohraničí. Byl miláčkem například vévody z Buccleuch nebo francouzského krále Ludvíka Filipa I. Narozdíl od ostatních teriérů má dlouhý, klenutý hřbet a šavlovitý ocas. Mezi jeho předky patří baset, plemena vydrařů, skajteriér, kernteriér, skotský teriér a bedlingtonský teriér.

Povaha plemena dandie dinmont teriér

Tento přátelský, věrný pes je velice hravý. Dokáže být ostražitý hlídač, vetřelce hlásí velmi hlasitým štěkotem. Je chován především jako domácí mazlíček. Pro výstavní účely je důležitá pravidelná a důkladná péče o jeho srst. Velkou pozornost vyžaduje jeho chocholka na hlavě. Dandie teriér má sklony k tloustnutí, proto potřebuje dostatek pohybu a pravidelné procházky.

Stavba těla plemena dandie dinmont teriér

Dlouhá tvrdá srst má i měkkou příměs. Zbarvení je obvykle od černé až po světle šedou. Někdy může být i rezavohnědá nebo plavá. Hrudník je hluboký, hřbet silný a u beder je klenutý. Uši jsou přitisknuté k lícím, jsou posazeny vzadu a daleko od sebe. Oči jsou tmavě oříškové, velké a kulaté, posazené nízko.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku