Dobrman

Posted on September 29, 2009 | Category: Knírači, Pinčové

Dobrman patří mezi mladá plemena. Byl vyšlechtěn teprve asi před stopadesáti lety. Je to velmi silný pes, vhodný zejména jako hlídač, stopař, přinašeč nebo dokonce jako ovčácký pes.

Historie plemena dobrman

Plemeno dobrmana vzniklo někdy mezi roky 1865 a 1870 u německého výběrčí daní Luise Dobermanna. Ten křížil nejrůznější psy až vzniklo prvotřídní plemeno hlídače a obranáře. Chovatelům se nepodařilo zjistit, jaká plemena při křížení použil. Byla to nejspíše místní plemena honáckých psů, rotvajlera, pinče, manchesterského teriéra a anglického chrta. Mezi kynology byl dobrman uznán v roce 1900 a rychle se rozšířil v USA i Velké Británii. Dobrmani byli používání v první světové válce jako hlídači a strážní psi. V dnešní době se používají u policie a jako strážní psi.

Povaha plemena dobrman

Dobrman je inteligentní, silný a je-li třeba i útočný hlídač od přírody. Majitel mu musí vládnout pevnou rukou, potom může být i oddaný a milý společník. Dobrman vyžaduje pravidelný a tvrdý výcvik, aby zůstala potlačena jeho přirozená útočnost.

Stavba těla plemena dobrman

Krátká, hladká, tvrdá srst těsně přiléhá k tělu. Zbarvení je přípustné v černé, hnědé, modré, plavé barvě, někdy s rezavými odznaky nad očima, nose, hrudi a hrdle, na nohou a pod ocasem. Čtvercové tělo má dobře vyvinutý a svalnatý hrudník. Dlouhá hlava je tupě klínovitá, temeno je ploché, linie nosu a temena hlavy jsou rovnoběžné. Malé uši, vysoko posazené, jsou překlopené nebo vztyčené. Barva očí se shoduje s barvou srsti, jsou mandlového tvaru. Jeho pohled má být pronikavý a bystrý.

» Filed Under Knírači, Pinčové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku