Erdelteriér

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Erdelteriér je největší z teriérů. Pochází z hrabství Yorkshire. Byl vyšlechtěn k lovu vyder, proto je to silný energický pes, který se nebojí vody a miluje plavání. Mezi chovateli je oblíben pro svou málo línavou srst.

Historie plemena erdelteriér

Toto poměrně mladé plemeno vzniklo teprve koncem 19. století křížením vydrařů s dnes již vyhynulým black and tan teriérem. Bylo určeno pro lov medvědů, vlků, divočáků, jelenů, ale také pro lov vyder. Erdelteriéři byli prvními psy v první světové válce. Používali se jako strážní a kurýrní psi v zákopech ve Flandrech. Erdelteriér jménem Jack dostal Vítězný kříž za statečnost v poli in memoriam.

Povaha plemena erdelteriér

Erdelteirér má přátelskou povahu, je věrný a hodí se jako domácí mazlíček, ale také jako hlídač. Pokud s ním však nebude majitel zacházet přísnou rukou, může být nezvladatelný.

Stavba těla plemena erdelteriér

Srst erdelteriéra je hrubá, přiléhavá, ne příliš příjemná na dotek. Zbarvení je přípustné v tmavohnědé barvě nebo v černé s tříslovou hlavou, ušima, spodní stranou těla a nohama. Hrudník je hluboký, ale ne příliš široký, hřbet krátký, rovný a pevný. Poměrně vysoko posazený ocas erdelteriér nese vztyčený. Bývá často zkracován, aby sahal do stejné výšky jako hlava. Dlouhá hlava má úzkou mozkovnu, plochou lebkou a nepříliš malý černý čenich. Uši jsou do tvaru písmene V, jsou malé a nesmějí směřovat k očím.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku