Foxteriéři

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Foxteriéři jsou velmi energičtí, nezkrotní a nebojácní. Jsou klasickými anglickými teriéry. Odborníci se dohadují o stáří dvou plemen. Jedni tvrdí, že starším plemenem je hrubosrstý teriér, jiní si myslí, že starší je hladkosrstý. Oba mají však shodné znaky, jen typ osrstění se neshoduje.

Historie plemena foxteriérů

Pro lov lišek byla nejprve vyšlechtěna hrubosrstá varianta foxteriéra v 19. století. Je křížen s hrubosrstým black and tan teriérem, zatímco hladkosrstý teriér nese krev black and tan teriéra, bígla, buldoka a anglického chrta. Foxteriéři se odedávna používali ve vládních službách. Jeden hrubosrstý teriér jménem Drummer Jack sloužil v první světové válce a dostal dokonce ocenění za zásluhy. Další foxteriér jménem Igloo dělal doprovod admirálovi Byrdovi v letech 1928 – 1930 do Antarktidy. Na tlapkách nosil speciální boty podšité kožešinou a měl oblek z velbloudí srsti. Popularita foxteriérů se v průběhu let měnila. Zatímco dříve byla oblíbenější hrubosrstá varianta, v dnešní době je na výsluní spíše hladkosrstý typ foxteriéra.

Povaha plemena foxteriérů

Toto plemeno je dobrým společníkem i strážcem. Majitel mu však musí vládnout pevnou rukou, protože jeho lovecké pudy jsou v něm hluboce zakořeněny. Foxteriér je dobře vyvážen a perfektně vybaven k akci.

Stavba těla plemena foxteriérů

Hladkosrstý teriér má rovnou srst, která těsně přiléhá k tělu. Hrubosrstý ji má hrubou, drátovitou, někdy je přirovnávána k rohoži z kokosových vláken. Zbarvení je přípustné v černé nebo tříslové. Nepřípustná je žíhaná, játrová nebo červená. Krátké tělo má rovný hřbet, bedra jsou klenutá a svalnatá. Plochá hlava je úzká a čenich je černý. Uši jsou dopředu posazené, jsou ve tvaru písmene V a těsně přiléhají k hlavě. Malé, kulaté oči mají tmavou barvu.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku