Hrubosrstý vendéeský baset

Posted on September 29, 2009 | Category: Honiči

Hrubosrstý vendéeský baset je velmi oblíben ve Francii, především na západu země. Je znám ve dvou velikostech, větší je Grand a menší Petit. Jsou to neobyčejně energičtí psi, kteří si zaslouží více pozornosti, než je jim doposud věnována. Patří mezi živá a přítulná plemena, vhodná ke každému. Jméno vendéeský dostal pravděpodobně podle departmentu Vendée ve Francii.

Historie plemena hrubosrstý vendéeský baset

Prapředkem hrubosrstého vendéeského baseta byli honicí psi starověkých Galů. Dlouhou dobu bylo toto plemeno považováno pouze za hrubosrstou variantu basethaunda. Původně byl (jeho větší varianta – Grand) používán k lovu vlků a divočáků. Společně s Basset Artésien Normandem, modrým gaskoňským basetem (Basset bleu de Gascogne) je jedním z největších francouzských basetů. Petit (malá forma hrubosrstého vendéeského baseta) vznikl křížením menších jedinců téhož plemene a je tudíž přesnou miniaturní kopií toho velkého. Je chován hlavně kvůli lovu zajíců.

Povaha plemena hrubosrstý vendéeský baset

Hrubosrstý vendéeský baset se skvěle hodí k dětem. Je velice přátelský a veselý a obě formy (malá i velká) potřebují dostatek volného pohybu. Proto nejsou příliš vhodní do městského bytu. Je oblíben hlavně v Evropě, ale pozvolna se stává známějším i v jiných částech světa.

Stavba těla plemena hrubosrstý vendéeský baset

Dlouhá srst má hustou podsadu a nikdy není hedvábná. Je spíše hrubá a na výstavách se netrimuje (neškube). Zbarvení je přípustné bílé v jakékoli kombinaci s citrónovými, oranžovými nebo tříbarevnými odznaky. Nízko stavěné tělo je kompaktní, tlapy mají silné drápy. Nepříliš široká hlava je dobře klenutá s dlouhým nosem a přípustný je jen černý čumák. Ve velkých a tmavých očích není vidět bělmo ani červená sliznice víček. Nízko posazené uši jsou dlouhé, pokryté dlouhou srstí.

» Filed Under Honiči

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku