Kernteriér

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Kernteriér patří k nejmenším psům určeným pro práci. Jeho jméno vzniklo ze slova cairn, které v gealštině znamená hromadu kamení. (Gaelové patřili do keltské jazykové skupiny, která žila ve Skotsku. Někdy jsou nazýváni jako „horští Skotové“) Vrchovina Southern Uplands, která se nachází v severním Skotsku, je přímo posetá cairny. Zde na tomto pozůstatku pohřebišť Římanů kernteriér lovil ukrytou zvěř – hlodavce, lasičky, lišky nebo i skotskou divokou kočku.

Historie plemena Kernteriér

První zmínky o kernteriérovi jsou asi pět století stará. Tento útočný, pohyblivý, malý teriér vznikl na ostrově jménem Skye. Má stejné předky jako ostatní skotští teriéři – skotský teriér a highland white teriér. Kernteriér sloužil také k lovu králíků, vyder nebo uměl i vyhrabávat krtky. V Anglii byl uznán jako plemeno v roce 1912 Kennel Clubem, zatímco v Americe byl uznán až roku 1913. V těchto letech se často kernteriér křížil s west highland white teriérem. Tmavá štěňata byla registrována jako jedno plemeno, zatímco ta světlá jako druhé. Kvůli čistotě plemena bylo tento způsob křížení v roce 1924 zakázán.

Povaha plemena Kernteriér

Kernteriér je inteligentní, oddaný společník. Chová se přátelsky, roztomile a darebácky. Pro své majitele by udělal v podstatě cokoliv. Jeho srst vyžaduje pravidelnou péči. Preferuje se u něj přirozený zjev.

Stavba těla plemena Kernteriér

Kompaktní tělo má hluboký hrudník a rovný hřbet. Pesíkatá srst kryje jemnou srst podsady, která dobře odolává nepříznivému počasí. Přípustné zbarvení je šedé, krémové, červené, plavé a černé. Nos a uši jsou pokryty tmavší srstí než zbytek těla. Široká lebka má mírný čelní sklon a silný nos. Špičaté uši jsou vztyčené, oči jsou hluboko posazené a jsou daleko od sebe.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku