Kerry blue teriér

Posted on September 29, 2009 | Category: Teriéři

Kerry blue teriér je někdy nazýván jako Irish Blue Terrier, protože je národním psem Irské republiky. Jeho původ je zatím nejasný. Má pravděpodobně krev irského vlkodava nebo jeho předci pocházejí ze španělské válečné lodi, která ztroskotala na irském pobřeží roku 1588.

Historie plemena Kerry blue teriér

Odborníci zatím neví, jestli je kerry blue teriér čistě irského původu nebo nikoli. Jisté je, že byl v 18. století používán k lovu a jako bojové, pastevecké i hlídací plemeno. Byl chován především na ostrově Emerald (= Smaragdový ostrov – jiný název pro Irsko). Po té byl zřejmě křížen s Dandie Dinmont teriérem a bedlingtonským teriérem. Poprvé byl představen na výstavě roku 1922 v Anglii a o dva roky později byl uznán jako plemeno americkým Kennel Clubem.

Povaha plemena Kerry blue teriér

Přestože je kerry blue výborným domácím společníkem, potřebuje pevnou ruku. Je to velice dobrotivý, přátelský pes, který je oddaný svému pánovi. Někdy má sklon k tvrdohlavosti, ale jinak je to dobromyslný pes. Jeho zvláštností je, že se rodí s černou srstí. Postupem času mění barvu do modrošedé. Ve věku asi osmnácti měsíců už se obvykle jeho zbarvení nemění. Psům určeným pro výstavy se musí věnovat velká a poměrně složitá péče o srst. Je to velmi čistotné a nelínavé plemeno.

Stavba těla plemena Kerry blue teriér

Hustá, měkká, vlnitá srst je hedvábná, zbarvená do modrošedé. Na některých místech těla může být tmavší. Krátké tělo má hluboký hrudník a rovný hřbet. Dlouhá hlava má správný poměr k tělu a má mírný sklon. Malé oči jsou tmavé. Uši jsou do tvaru písmene V, nasazené dopředu a přitisknuté k lícím. Na čenichu má huňatý vous.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku