Knírači

Posted on September 29, 2009 | Category: Knírači

V současnosti jsou zde tři typy kníračů: velký, střední a malý. Své jméno dostal podle svého čumáku, nosu, které se v angličtině i v němčině píše jako Schnauzer. Své české jméno je odvozeno od jeho srsti na čumáku – kníru – knírač.

Historie kníračů

Psi podobní kníračům se začali objevovat někdy v 16. století na dobytkářských a ovčáckých farmách ve Württemberku a Bavorsku. Mezi jejich předky pravděpodobně patřili pudlové a němečtí drátosrstí pinčové. Původně byli používáni k lovu krys, jako hlídači a i díky své vytrvalosti dokonce jako kočároví psi. V dnešní době se knírači řadí mezi pracovní plemena, v Anglii a v Austrálii jako užitková plemena. V České republice je řadíme spíše mezi služební plemena nebo mezi plemena společenská.

Povaha kníračů

Všichni knírači mají stejné nebo podobné vlastnosti. Jsou to psi plní energie, dobří společníci a výborní domácí mazlíčci. Malý knírač je asi ze všech kníračů nejoblíbenější, pravděpodobně kvůli své veselé, čilé povaze, ale hlavně je nejméně agresivní.

Stavba těla kníračů

Hrubá, drátovitá srst má hustou podsadu. Na celém těle je krátká, jen na nohou a hlavě je delší. Zbarven je do černé nebo černé s tříslovou barvou nebo tzv. „pepř a sůl“ – srst složená rovnoměrně z šedých a tmavošedých odstínů chlupů. Hrudník má hluboký, jeho záď se mírně svažuje. Široká hlava se zužuje, nos je tupě zakončený. Uši jsou vysoko posazené, dopředu překlopené. Oči jsou středně velké a tmavé.

» Filed Under Knírači

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku