Kolie dlouhosrstá

Posted on October 21, 2009 | Category: Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Kolie dlouhosrstá žila po dlouhá staletí pouze ve Skotsku. Dlouhou dobu byla v ostatním světě neznámá. Dnes patří mezi nejoblíbenější plemena, možná také díky filmu Lassie se vrací. Po svých předcích získala kolie svědomitost a inteligenci.

Historie plemena Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá má svůj původ nejspíše ze skotské nížiny. Místnímu plemeni ovcí (colley) vděčí za svoje jméno. V minulosti byla ona i její předkové využíváni jako ovčáčtí psi. Velké popularity se kolie dlouhosrstá těší zejména od dob královny Viktorie. Tito psi jí učarovali při návštěvě skotského panství v Balmoral natolik, že si několik kolií odvezla na windsdorský zámek. Nedlouho po té se kolie dlouhosrstá stala oblíbeným psem pro výstavní účely a později se dostala dokonce i do USA. Největší popularitu však zažívá v dnešní době, kdy ji zajišťuje slávu film podle novely Erika Knighta Lassie se vrací.

Povaha plemena Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá je energický a ostražitý pes. Má přátelskou povahu, k cizím osobám je nedůvěřivá, ale svému pánovi velmi oddaná. Toto plemeno nebývá vůbec nervózní nebo útočné.

Stavba těla plemena Kolie dlouhosrstá

Bohatá srst má hustou podsadu a dlouhé rovné pesíky. Zbarvení je přípustné ve světle zlaté až sytě mahagonové barvě s černými špičkami chlupů a bílými odznaky, tříbarevné, modře mramorované s bílými tříslovými odznaky. Tělo je delší než jeho výška v kohoutku. Má hluboký hrudník a mírně klenutý hřbet. Dlouhá hlava se dopředu zužuje, má plochou lebku a černý čenich, který je na konci tupý. Malé uši jsou posazeny daleko od sebe. Tmavé oči jsou šikmo posazené, jsou mandlového tvaru a středně velké.

» Filed Under Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku