Lhasa apso

Posted on September 29, 2009 | Category: Plemena společenská

Lhasa apso pochází z Tibetu. Po dlouhou dobu byl chován pouze zde, k vidění v jiných částech světa byl velmi málo. Teprve až ve 20. století se toto změnilo. Odborníci neví, jak vzniklo jeho jméno. Pravděpodobně ale slovo „Lhasa“ souvisí s hlavním městem Tibetu, slovo „apso“ pochází možná z tibetského slova abso seng kye – štěkající strážní pes. Nebo je to pouze zkomolenina ze slova rapso (tibetský název pro kozu, jejíž srst připomíná srst Lhasa apso)

Historie plemena Lhasa apso

Lhasa apso byla po dlouhá tisíciletí chována pouze šlechtou a svatých mužů v Tibetu. Byl používán jako hlídací pes chrámů a klášterů, protože byl považován za svatého (prý se do něj vtělovala duše jeho zemřelého pána). Nedal se nikde koupit, věřilo se totiž, že přináší svému majiteli štěstí. Do jiných částí světa se tento pes dostal díky vládci Tibetu dalajlámovi, který je dával darem cizím diplomatům, kteří ho navštívili.
Lhasa apso je nazýván také jako tibetský lví pes, hlavně díky jeho zlatavě medové barvě srsti. Ta je velmi náročná na péči. Snadno plstnatí, vyžaduje pravidelné kartáčování.

Povaha plemena Lhasa apso

K cizím lidem se chová nedůvěřivě, jinak je to přátelský a sebevědomý pes. Má inteligentní a živou povahu a je vhodným psem pro domácnost.

Stavba těla plemena Lhasa apso

Pesíky jsou dlouhé, hrubé a rovné, podsada je hustá. Na hřbetě se tvoří pěšinka. Zbarvení je přípustné v pískové, zlaté, tmavě šedé, břidličné, medové, kouřové, černé, bílé, strakaté nebo hnědé. Dlouhé tělo má rovný hřbet a silná bedra.

» Filed Under Plemena společenská

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku