Mastif

Posted on October 12, 2009 | Category: Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští honáčtí psi

Mastif patří k nejstarším plemenům psů. V minulosti byl hodně používán ve válkách, v dnešní době je jedním z mírných a ušlechtilých psích velikánů. Ještě dnes ho můžeme zahlédnout jako strážního psa, mnohem častěji je však milým společníkem rodiny.

Historie plemena mastif

Psi podobní mastifům byli známi již za dob egyptských faraónů. Svědčí o tom předměty z tehdejší doby, kde jsou zobrazeni psi podobní mastifům. Do Evropy se dostali pravděpodobně s fénickými obchodníky nebo po vpádu Anglů či Sasů. V roce 55 před Kristem již však Keltové měli po boku kromě jiných psů i mastify. Pro válečné účely sloužili až do 17. století. V minulosti ale i dnes se využívají k lovu medvědů a vlků a dokonce i zápasů s medvědy. Tyto zápasy byly v 19. století zakázány a tak klesla popularita tohoto plemene.

Povaha plemena mastif

Mastif si sice zachoval své obranářské schopnosti, ale když mu vládne pevná ruka a má pravidelný výcvik, je to milý a oddaný společník vyrovnané povahy. V dnešní době je mastif poměrně vzácný.

Stavba těla plemena mastif

Krátká, hrubá srst těsně přiléhá k tělu. Zbarvení je přípustné v meruňkové, stříbrně plavé nebo žlutohnědé barvě s žíháním. Tělo je mohutně stavěné, robustní, má hluboký hrudník a široká bedra. Hranatá hlava je mohutná, má širokou lebku a široký nos. Malé, tenké uši jsou posazené daleko od sebe. Malé oči mají tmavou nebo oříškově hnědou barvu.

» Filed Under Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští honáčtí psi

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku