Mops

Posted on October 12, 2009 | Category: Malí molossoidní psi, Plemena společenská

Plemeno mopse má snad nejvíc pojmenování (často hanlivých). Říká se mu šklebák, sražený nos, skřítek, malá opička…tolik ne pěkných pojmenování získal asi protože ne každý si hned vytvoří vztah k tomuto psu s rozpláclou tváří, postojem připomínajícího boxera a zvláštním, valivým krokem. Je to ale výborný psík s dobrou povahou a velkým smyslem pro čistotu.

Historie plemena mops

Chovatelé dosud přesně neznají původ tohoto půvabného psa. Podle některých zdrojů je jeho původ v Nizozemí, kam se dostal z Dálného východu (podle rysů jeho těla by mohl být příbuzný s pekingským palácovým psíkem). Podle jiných je zase příbuzný s buldoky nebo je to miniatura bordeauxské dogy. Ozdobou evropské šlechty a jejich dvorů je od 16. století, kdy byla jeho popularita největší.

Povaha plemena mops

Mops je společník pro každou domácnost. Je přítulný ke svému pánovi, vyžaduje mnoho pozornosti. S jinými psy se dorozumívá chrochtáním, frkáním a funěním. Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči.

Stavba těla plemena mops

Krátká, měkká srst má být lesklá. Zbarvení je přípustné v broskvové, plavé, černé nebo stříbrné. Vždy se objevuje černá maska a černě zbarvené uši. Podsadité, krátké tělo má hodně široký hrudník. Velká, kulatá hlava má v obličeji mnoho vrásek. Malé, tenké uši jsou na omak sametové. Dosti velké oči jsou vystouplé a kulaté a mají tmavou barvu.

» Filed Under Malí molossoidní psi, Plemena společenská

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku