Norský losí pes

Posted on October 12, 2009 | Category: Špicové

Norský losí pes je nejčastěji znám jako elkhound. Je to nejhouževnatější pes vůbec, velmi dobře odolává obrovskému chladu, studenému větru a nevadí mu ani sníh a led. Norský losí pes se cvičí především k tahání saní a k lovu. Stejně tak dobře se hodí i do domácnosti. Toto plemeno se ani po tisíci letech příliš nezměnilo, řadí se k zástupcům špiců. I přesto, že je chován převážně v chladnějších oblastech, velmi dobře se vyrovnává i s horkým počasím.

Historie plemena norský losí pes

Byly nalezeny fosilní kostry totožné s dnešními elkhoundy. Tito psi pomáhali člověku více než tisíc let před Kristem a později cestovali na vikingských lodích. Byli používáni především pro lov zvěře od těch nejmenší jako jsou např. králíci až po ty největší např. medvědy a losy. Po první světové válce se dostali do Británie, v USA bylo toto plemeno uznáno v roce 1935. Pro lov je používán především v Norsku a v ostatních zemích Skandinávie, v ostatních zemích je chován spíše jako domácí mazlíček.

Povaha plemena norský losí pes

Elkhound se vyznačuje svojí nezávislostí, civilizovaností a odvážností. Umí být překvapivě odhodlaný a rozhodný. Musí čelit smrtelným úderům medvěda a bránit se proti mohutnými losím parohům.Jeho čich je velice vyvinutý a dokáže stopu sledovat neuvěřitelně tiše. Svou širokou škálou zvukových dorozumívacích prostředků se perfektně domlouvá se svými druhy ve smečce. Má také svůj zvláštní štěkot, kterým upozorňuje pána na spatřenou kořist.

Stavba těla plemena norský losí pes

Husté, vodotěsné a poměrně hrubé osrstění ho výborně chrání v chladném počasí. Kolem krku se mu tvoří límec (okruží). Barva srsti je všech odstínů šedé, která je na spodní straně těla světlejší. Tělo je krátké a zavalité. Na hlavě je zřetelný čelní sklon, oči jsou střední velikosti a špičaté uši jsou dopředu posazené.

» Filed Under Špicové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku