Novofundlandský pes

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena molossoidní

Novofundlandský pes má svůj původ na ostrově Newfoundland. Podle tohoto ostrova dostal své jméno. Je jedním z nejsilnějších psů, je oddaný svému pánovi, má rád rodinný život. Má pozoruhodnou schopnost zachraňovat tonoucí z vody.

Historie plemena novofundlandský pes

Chovatelé zatím neznají předky novofundlandského psa. Podle některých zdrojů se dostali na Newfoundland s Vikingy v 10. století, podle jiných je potomek pyrenejského horského psa, který přišel s francouzskými rybáři. Ať už je pravda jakákoli, vzniklo zde plemeno psů, kteří pracují jako tažná zvířata a přinášejí věci z moře. Do Velké Británie a Francie byl novofundlandský pes dovezen v 18. století a rychle si zde získal oblibu, hlavně mezi námořníky (sloužili jako lodní psi). Novofundlandský pes vystupuje také v novele J. M. Berrie Petr Pan jako pes Nana.

Povaha plemena novofundlandský pes

Novofundlandský pes je milý a učenlivý. Je sice velice hlučný, ale přesto vhodný k dětem. Je to dobrý plavec, který opravdu miluje vodu. Mělo by se mu dostat dosti pravidelného pohybu a také přístup k řece nebo rybníku. Má velice hustou srst a tak je jasné, že při vysokých teplotách trpí.

Stavba těla plemena novofundlandský pes

Srst má hrubé, rovné, přiléhavé, mastné pesíky (jako ochrana před vodou), podsada je hustá. Zbarvení je přípustné v čokoládově hnědé, černé a bronzové barvě. Někdy může být i bílý s černými plotnami – to je již dnes samostatné plemeno jménem landseer.

» Filed Under Plemena molossoidní

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku