Ohaři

Posted on October 12, 2009 | Category: Ohaři

Ohaři jsou jedni z nejstarších loveckých psů. Existuje mnoho plemen, která se hodí pro různou práci a jsou také podle toho cvičena. Všichni mají ale společný typický rovný postoj se vztyčeným ocasem, jednou nohou zdviženou a hlavou nasměrovanou směrem ke kořisti.

Historie plemena oharů

Ohaři byli odedávna používáni k lovu ptáků do sítí. V 18. století se do Anglie dostal španělský ohař, když se rozšířilo střílení ptáků brokovnicemi. Španělský ohař nebyl příliš vhodný pro tento způsob lovu (byl těžký a velmi pomalý), a proto byl zkřížen s grejhaundy a anglickými foxhaundy. Tak vznikl anglický pointr, který se potom rozšířil po celém světě. Křížením německých honičů se španělskými ohaři a bladhaundy v 17. století a přidáním kve pointrů v 18. století vznikl německý krátkosrstý ohař (jeden z nejvšestrannějších loveckých psů vůbec, velmi populární v USA, kde byl dovezen v r. 1920)

Povaha plemena oharů

Ohaři jsou milí, vyrovnaní společníci, kteří mají vyrovnanou povahu. Ke svému pánovi jsou vždy věrní a přítulní. Potřebují dostatek pohybu, jsou energičtí a v práci horliví. Jsou odborníky v lovu zvěře, ale umí být i vynikajícím hlídačem a domácím společníkem.

Stavba těla plemena oharů

Krátká a hustá srst hladce přiléhá k tělu. Přípustné jsou všechny barvy od černé až k játrové, mohou se objevit bílé skvrnky či plotny. Ohaři mají hluboký hrudník s krátkým, rovným hřbetem a silnými bedry. Elegantní hlava má zakulacenou lebku a dlouhý nos. Oči střední velikosti jsou tmavé, široké visící uši jsou položené blízko hlavy.

» Filed Under Ohaři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku