Pekingský palácový psík

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena společenská

Pekingskému palácovému psíkovi patří odedávna přední místo mezi společenskými plemeny. Již za dob čínských císařů mu patřilo čestné místo u dvora, které získal jako posvátné zvíře. Čínští představitelé často nosívali tohoto psíka ve svých rukávech. Někdy byli také názýváni jako lví psi (podle jejich zjevu) nebo také sluneční psi (podle zbarvení jejich srsti).

Historie plemena pekingský palácový psík

Byl považován za živoucí ztělesnění pověstného psa Foo, který dokázal zahnat zlé duchy. A za to byl lidmi uctíván jako božstvo. Lidé neurozeného původu se mu museli klanět a jeho odcizení se trestalo smrtí. Po smrti císaře byl s ním vždy pochován, aby mohl svého pána doprovázet i v „dalším životě“. Když byl v roce 1860 za opiové války dobyt císařský palác, odvezli si vojáci druhé světové války pekingského palácového psíka do Evropy. Císařští vojáci se snažili všechny zajaté psy zabít, ale pět z nich přežilo. Jeden z nich byl darován královně Viktorii, který dostal jméno Looty (angl. kořist). Tak se začal pekingský palácový psík rozšiřovat po ostatních zemích světa.

Povaha plemena pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík je náchylný k dýchacím obtížím. Jeho zdraví musí majitelé věnovat zvýšenou pozornost. Jinak je to odvážný, bojovný psík, který je za trochu lásky oddaným společníkem.

Stavba těla plemena pekingský palácový psík

Dlouhá, rovná, hrubá pesíkatá srst má hustou podsadu. Bohaté osrstění se objevuje na uších, zadní straně nohou, ocasu a prstech. Zbarvení je přípustné v jakékoliv barvě. Krátké tělo má klenutý hrudník a rovný hřbet. Svou podobou má pekingský palácový psík připomínat lva. Velká hlava je dosti široká, plochá mezi ušima. Oči vystupují, jsou tmavé a posazeny daleko od sebe. Uši jsou srdcovitého tvaru, převislé, ne příliš dlouhé.

» Filed Under Plemena společenská

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku