Saluka – perský chrt

Posted on October 12, 2009 | Category: Chrti

Saluka vyniká neobyčejnou rychlostí. Tak jako ostatní chrti má i Saluka štíhlé tělo a je velmi čilá. V jižní Arábii se dodnes používá k lovu gazel a sokolů. Saluka se řídí zrakem, umí vybrat i tu nejostřejší zatáčku, a proto dokáže uštvat jakoukoli kořist.

Historie plemena saluka

Původem je Saluka ze Středního východu, kde své jméno získala podle města Saluk, které už bohužel na mapě nenajdete. Saluka se postupně rozšířila od Kaspického moře až po Saharu, když ji různé kočovné kmeny brávali na cesty. Plemeno Saluky existuje už tisíce let. První zmínky jsou asi 4 200 př. Kr. V těchto dobách vznikaly jejich hliněné sošky. Byli oblíbenými psy faraónů a společně se sokoly byli používání k lovu. Byly nalezeny dokonce i mumie saluk. Toto plemeno bylo známo i středověkým muslimským lovcům, kteří jim říkali „svatý dar Alláhův“. Jen díky těmto náboženským slovům mohli muslimové jinak nečistou zvěř ulovenou těmito psy jíst.

Povaha plemena saluka

Saluka je klidný, vyrovnaný, citlivý pes, který potřebuje dobrý výcvik k poslušnosti. Má hluboce zakořeněný instinkt lovce, ale zároveň dokáže být i věrným společníkem s aristokratickým chováním.

Stavba těla plemena saluka

Vzhled saluky se podobá afgánskému chrtu, proto je pravděpodobné, že má úzký příbuzenský vztah s tímto starobylým plemenem.
Srst je měkká, hladká a jemná. Přípustná je bílá, plavá, krémová, zlatá, šedě prokvetlá (grizzle), černá s pálením, tříbarevná barva a všechny kombinace těchto barev.
Jemné tělo je dobře tvarované, hrudník je hluboký a úzký. Hlava je dlouhá, úzká. Velké, oválné oči jsou oříškové až tmavohnědé, dlouhé uši mají dlouhou hedvábnou srst a přiléhají těsně k hlavě.

» Filed Under Chrti

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku