Samojed

Posted on October 19, 2009 | Category: Špicové

Samojed bývá často středem pozornosti, hlavně kvůli jeho bohaté sněhobílé srsti a „smějícímu“ se obličeji. Hned si tak dokáže každého získat. Používá se pro výstavní účely, ale i pro tvrdou práci. V dnešní době je ale oblíbeným domácím mazlíčkem.

Historie plemena samojed

Jeho předkové jsou evropští zástupci plemen špiců. Své jméno dostal od sibiřských nomádů, kteří ho často využívali pro práci (především k tahaní saní a pasení sobů). Samojed je velice odolný pes, dokáže přežít i v opravdu těžkých přírodních podmínkách, a proto byl často využíván výzkumníky při polárních expedicích. V minulosti byl samojed zbarven do několika barev (černé, černobílé, černě a tříslově) kromě bílé. Nyní převládá jeho bílá varianta. V 19. století obchodníci přemýšleli na tím, jak vydělat na jeho kožešině. Samojed se začal dovážet do USA a i do celé Evropy. Byl také velkým oblíbencem královny Alexandry v roce 1889.

Povaha plemena samojed

Samojed má charakteristický vzhled – tzv. „úsměv“ vás upoutá na první pohled. A tento výraz vyjadřuje celý jeho temperament. Je to přátelský, milý, klidný pes, který je výborným společníkem. Má vrozený dobrý vztah k člověku, ale ovšem má také nezávislou povahu. V žádném případě není nikdy útočný, dokonce ani k vetřelci.

Stavba těla plemena samojed

Srst má hustou, měkkou podsadu a dlouhé a hrubé pesíky. Zbarvení je přípustné pouze v bílé barvě nebo bílé se světle hnědou nebo smetanovou. Tělo má svalnatý hřbet, bedra jsou silná, hrudník není příliš široký. Mohutná hlava je klínovitá, má ploché temeno a prodloužený nos. Vztyčené uši jsou výborně osrstěné a posazené daleko od sebe. Tmavé oči mají mandlový tvar.

» Filed Under Špicové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku