Šarpej

Posted on October 12, 2009 | Category: Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští honáčtí psi

Kdekoli se šarpej objeví, způsobí velký rozruch. Patří totiž k nejvzácnějším plemenům na světě a díky své zvrásnělé a jakoby nafouklé kůži přitahuje mnoho pozornosti. Své jméno dostal podle své štětinovité srsti. Šar pei totiž v čínštině znamená žraločí nebo skelný papír. Někdy se nechce věřit, že tento pes se v Číně používá jako bojové plemeno. V boji je často úspěšný také díky své „nadměrné“ kůži, která brání pevnému uchopení. I když se používá k psím zápasům, je to velice milý, přívětivý společník.

Historie plemena šarpej

Psi podobní šarpejovi jsou známí z uměleckých děl čínské dynastie Han. Jeho původ se datuje na období mezi lety 206 před Kristem až 220 po Kristu. Podle některých zdrojů má šarpej původ v Tibetu a severní Číně asi před 2000 let, podle jiných sloužil jako služební plemeno v jižní Číně. Šarpej měj už jednou namále. V roce 1947 si mnoho majitelů těchto psů nemohlo dovolit je dále chovat pro vysoké daně. Jeho stavy klesaly. Ale v sedmdesátých letech se o šarpeje začali zajímat v USA a od té doby pomalu jeho počty rostou.

Povaha plemena šarpej

Šarpej je samostatný pes, který má dobré chování a má rád lidi. Obvykle netrpí chorobami jako jiní šlechtění psi, avšak má sklon k vchlípení očních víček, které může vést až k slepotě.
Je velmi čistotný a štěňata se prý čistotnosti naučí sama.

Stavba těla plemena šarpej

Hrudník je široký a hluboký, hřbet je silný a krátký. Mnoho volné kůže mají štěňata, dospělí by jí měli mít o něco méně. Tuhá, krátká srst je štětinovitá, odstává na těle a na končetinách přiléhá. Zbarvení je přípustné v černé, světle hnědožluté, červené a krémové. Hlava je velká, lebka plochá, má čelní sklon. Čenich bývá černý a zvláštností je modrý jazyk. Malé, tlusté uši směřují k očím. Tmavé oči mají zamračený výraz.

» Filed Under Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští honáčtí psi

Comments are closed.

© Katalog psu | inzerce koni a poniku