Sealyhamský teriér

Posted on October 12, 2009 | Category: Teriéři

Původně byl sealyhamský teriér vyšlechtěn pro lov lišek, vyder a jezevců společně s honáckými psy. Proto mu byly dány do vínku vlastnosti jako jsou rychlost, odvaha, odhodlání nebo tvrdost, aby dokázal držet krok s kořistí, dohonit ji, pronásledovat ji do nory pod zem a nakonec ji i usmrtit.

Historie plemena sealyhamský teriér

Původ tohoto plemene je někdy z let 1850 a 1891, kdy ho šlechtil jediný člověk jménem John Edwardes. Byl to kapitán původem ze Sealyhamu, jeho panství leželo někde mezi Haverfordwestem a Walesem. O křížení psů si nevedl záznamy, proto dnes nikdo přesně neví, jak sealyhamský teriér vůbec vznikl. Nosí pravděpodobně krev bulteriéra, vest highland white teriéra a snad možná i velskorgiho. Na výstavě se toto plemeno poprvé ukázalo v roce 1903. Jako plemeno byl sealyhamský teriér uznán v roce 1911, kluby chovatelů však začaly vznikat již o pár let dříve.

Povaha plemena sealyhamský teriér

Sealyhamský teriér se chová jako každý jiný teriér. Je velmi vytrvalý, odvážný, zapálený do pronásledování kořisti a také kurážný pes. Když mu vládne pevná ruka majitele, je výborným domácím společníkem. Potřebuje dostatek pohybu a pravidelné procházky. Psům určeným na výstavy se musí věnovat velká péče o srst.

Stavba těla plemena sealyhamský teriér

Srst je velmi dlouhá, drátovitá. Podsada je měkká a hustá a tak dokáže odolat i velmi nepříznivému počasí. Zbarvení je přípustné v bílé barvě. Někdy může mít i citrónový nádech. Tříslové znaky jsou na hlavě a na uších a jsou v jezevčí barvě. Středně dlouhé tělo je silné, má rovný hřbet a hluboký hrudník. Hlava je dosti široká a mohutná, čenich je černý. Uši jsou zaoblené, středně velké a přehnuté. Kulaté oči mají být velmi tmavé, daleko od sebe posazené.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku