Šeltie

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Šeltie nápadně připomíná dlouhosrstou kolii. Má podobnou stavbu těla a osrstění. Možná protože s ní má úzký příbuzenský vztah. Šeltie byla v minulosti používána jako ovčácký pes, v dnešní době dělá společnost lidem v domácnosti.

Historie plemena šeltie

Již odedávna pásla a hlídala stáda ovcí na drsných ostrovech jménem Shetlandy. Ty se nacházejí při skotském pobřeží. Odtud pochází mnoho malých plemen psů. Mezi její předky patří dlouhosrsté kolie nebo islandští psi „yakki“, kteří sem dopluli spolu s islandskými velrybáři. Dnešní podobu si získala někdy ve 20. století, kdy se začala rozšiřovat do celého světa.

Povaha plemena šeltie

Šeltie patří mezi nejinteligentnější psy na světě. Vyniká pozoruhodnou schopností se rychle naučit povely od lidí, proto se snadno cvičí. Hodí se do domácnosti, svou milou a oddanou povahou si určitě získá každého. K cizím lidem je spíše nedůvěřivá. Její srst vyžaduje pravidelnou péči.

Stavba těla plemena šeltie

Srst má dlouhé, hrubé, rovné pesíky a měkkou, hustou podsadu. Zbarvení je přípustné v sobolí barvě, v tříbarevné, modře mramorované nebo černé barvě s pálením. Tělo má hluboký hrudník, dobře klenutá žebra. Hřbet je rovný, trup se svažuje. Dlouhá hlava je klínovitá, mozkovnu má dlouhou, stejně tak jako nos. Malé uši jsou vysoko posazené. Tmavé oči jsou středně velké a jsou posazené našikmo.

» Filed Under Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku