Setři

Posted on October 12, 2009 | Category: Ohaři

Setři se už dávných let používá k lovu a je velmi elegantním a užitečným společníkem při práci na poli. Všichni setři (irský setr, anglický setr, gordonsetr) jsou si velice podobní ve stavbě těla i povaze, mají však úplně odlišné zbarvení srsti.

Historie plemen setrů

Plemeno irského setra vzniklo křížením španělů, setrů a ohařů. Dříve měl setr krátké nohy, byl červeně nebo bíle zbarven, ale v 19. století vznikl intenzivním výběrovým chovem kaštanově hnědý setr, který si ihned získal srdce všech lidí a všechny výstavy vyhrával bez obtíží. Ve stejnou dobu byl šlechtěn také anglický setr anglickým lordem Lawerackem, který na tom měl největší zásluhu. Podle něj je občas tento setr nazýván jako Lawerackův setr. Gordonsetr byl šlechtěn na severu země, na statcích vévodů ze Skotska. Mezi jeho předky patří i kolie, po kterých zdědil své černé zbarvení.

Povaha plemen setrů

Toto milé, hodné a velmi chytré plemeno hýří životem. Kvůli své rozverné povaze se někteří setři obtížněji cvičí, ale když se mu věnuje dostatek času a vládne mu pevná ruka, umí být výborným společníkem pro každého pána. Potřebuje dostatek pohybu, proto je mu lépe spíše na venkově.

Stavba těla plemen setrů

Středně dlouhá srst je rovná hedvábná, na břiše, ocase a zadní straně nohou jsou prapory. Barva je kaštanová. Dlouhá hlava je zakončena hranatým černým čenichem. Uši jsou posazeny ve stejné úrovni jako oříškové nebo tmavohnědé oči mandlového tvaru.

» Filed Under Ohaři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku