Ši-tzu

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena společenská

Ši-tzu dostal své jméno podle své splývané srsti, která tvoří hřívu. V překladu znamená „lví pes“. V dnešní době je oblíbeným domácím mazlíčkem a umí i dobře hlídat. V dřívějších dobách byl hlavně ozdobou paláců čínské dynastie Manchu.

Historie plemena ši-tzu

Odborníci dnes ještě neznají přesný původ ši-tzu. Tibetské náboženství má však určité důkazy: jejich lámaistického boha doprovázelo zvláštní stvoření, které mohlo měnit podobu ze psa na lva. Tento pes silně připomíná psa lhasa apso. Lhasa apso byla často darována čínským císařům. Ti ho pak křížili s pekingskými palácovými psíky. Po mnoha letech vzniklo nové plemeno, které je podobné dnešním ši-tzu. Do USA a Velké Británie se ši-tzu dostal teprve ve třicátých letech 20. století a velmi rychle zde dosáhl vysoké popularity.

Povaha plemena ši-tzu

Ši-tzu patří mezi přátelské domácí mazlíčky, kteří jsou velmi hraví a energičtí. K cizím lidem se chová spíše nedůvěřivě, proto může být i dobrým hlídačem. Jeho srst vyžaduje mnoho péče, musí se pravidelně vyčesávat.

Stavba těla plemena ši-tzu

Dlouhá, měkká, hustá srst má výbornou podsadu. Může se vyskytovat v rovné, ale i ve vlnité podobě a barva je přípustná jakákoli. U jedinců se strakatým zbarvením je požadována bílá lysina na čele a bílá špička ocasu. Tělo je delší než jeho výška v kohoutku, hřbet je rovný, hrudník široký. Široká hlava má hranatý nos. Dlouhé uši jsou překlopené a výborně osrstěné. Velké oči jsou posazené daleko od sebe, jsou tmavé barvy. U světlejších psů mohou být světlejší.

» Filed Under Plemena společenská

One Response to “Ši-tzu”

  1. Honza Says:

    Toho máme my, je trochu tvrdohlavý. Když je to malé, vejde se do dlaně. Pokud už máte velké děti, kupte si ho a můžete mu dělat culíčky a copánky.

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku