Šiperka

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Šiperka své jméno dostala nejspíše podle slova Schipperke, což vlámsky znamená malý kapitán nebo lodník. V minulosti byl známý hlavně v Belgii, kde byl používán jako strážní pes nebo lovec potkanů. Toto divoce vypadající plemeno však může mít jméno také podle svého tmavého osrstění a hrdého vojenského držení těla.

Historie plemena šiperka

Již po staletí se šiperka vyskytuje ve Flandrech, zde má zřejmě své kořeny. Někteří se domnívají, že je potomkem dnes již vyhynulého plemena belgického ovčáckého psa nebo severského špice nebo dokonce nějakého křížence teriéra se špicem. Je národním plemenem Belgie, do Velké Británie a USA se dostal koncem 19. století. V roce 1929 byl založen Schipperke Club of America. Její chovatelé ji přezdívají také šip.

Povaha plemena šiperka

Šiperka je věrný, inteligentní a energický pes. Je malého vzrůstu, ale i přesto je velmi energická a zvědavá. Má robustní postavu a když je podrážděna, zježí svou hustou a hrubou srst. Protože jí chybí ocas, zdá se celá její postava zaoblená.

Stavba těla plemena šiperka

Hrubé pesíky na krku a hrudi tvoří hustý límec. Podsada je naproti tomu měkká a bohatá. Zbarvení je přípustné v černé barvě. Tělo je svalnaté, kompaktní. Hrudník je široký a bedra silná. Hlava je plochá, má středně dlouhý nos. Je také označována jako „liščí“. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, vztyčené, ne moc dlouhé. Tmavohnědé oči jsou malé a mají inteligentní výraz.

» Filed Under Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Comments are closed.

© Katalog psu | inzerce koni a poniku