Soft coated wheaten teriér

Posted on October 12, 2009 | Category: Teriéři

Soft coated wheaten teriér je velmi staré plemeno. Je dokonce nejstarším irským plemenem vůbec. Své jméno dostal podle barvy srsti, která připomíná zrající obilí. Je rozšířen po celém světě, nejrozšířenější je však v USA.

Historie plemena soft coated wheaten teriér

Soft coated wheaten teriér byl původně vyšlechtěn pro lov jezevců, potkanů, králíků a vyder. Postupem času se z něj stával pes vhodný k pohánění dobytka a k hlídání. Jeho předky byli pravděpodobně black and tan teriér, irský teriér a kerry blue teriér. V průběhu let se jeho obliba měnila. Ve třicátých letech došlo k velkému úbytku psů tohoto plemene. Avšak dlouhodobým a pečlivým chovem se začal opět rozšiřovat. Jako plemeno byl uznán v roce 1943 britským Kennel Clubem. Do světa se začal šířit po roce 1946, a v roce 1973 byl uznán také americkým Kennel Clubem. I dnes je soft coated wheaten teriér dost populární. Nejvíce oblíben je však v Americe.

Povaha plemena soft coated wheaten teriér

Soft coated wheaten teriér je výborným společníkem pro domácnost. Má velice dobrou povahu, je veselý a inteligentní. Jeho největší výhodou je, že takřka nelíná. Jeho srst vyžaduje minimální péči, ale je dobré ho pravidelně kartáčovat.

Stavba těla plemena soft coated wheaten teriér

Dlouhá, bohatá srst je velice měkká a hedvábná. Zbarvení je přípustné v plavě žluté až po světle hnědou. Často připomíná zrající pšenici. Kompaktní tělo má hluboký hrudník a rovný hřbet. Středně dlouhá hlava má plochou lebku, čelní sklon a hranatý, černý čenich. Malé uši jsou překlopené a jejich tvar připomíná písmeno V. Velké oříškové oči mají černé okraje víček.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku