Staroanglický ovčák

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena honácká, Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Staroanglický ovčák patří mezi nejstarší anglická ovčácká plemena. V dnešní době je oblíbeným společníkem rodiny. Někdy může připomínat medvěda, to když se válí ve své bohaté a huňaté srsti.

Historie plemena staroanglický ovčák

Západoangličtí farmáři potřebovali hbitého psa na hnaní skotu a ovcí na trh. Neměli vhodného psa a tak se rozhodli jej vyšlechtit. Staroanglický ovčák vznikl pravděpodobně křížením bearded kolie s různými pasteveckými psy z Evropy. K výstavám se používá již od 19. století. Na výstavě se objevil poprvé v roce 1873.

Povaha plemena staroanglický ovčák

Dříve bylo toto plemeno považováno za divoké a nespolehlivé. Takhle už to dávno není. Staroanglický ovčák je dobrý hlídač, přátelský a věrný svému pánovi. Je to vyrovnaný pes, kterému nechybí inteligence a veselá nálada. Má velmi dobrý vztah k dětem.

Stavba těla plemena staroanglický ovčák

Hrubá, dlouhá, zkadeřená srst má vodotěsnou podsadu. Zbarvení je přípustné v různých odstínech šedé, grizzle, modré „s punčoškami“ nebo bez nich. Bílé odznaky se vyskytují na hlavě, krku, přední části těla a zadní části břicha.
Ocas se mu zkracuje na jeden obratel. Zkracování ocasů má dlouhou tradici. Za psy určené pro honácké účely se totiž nemusela platit daň, a proto jim je majitelé uřezávali, aby byli k rozeznání už z velké dálky.

» Filed Under Plemena honácká, Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku