Svatobernardský pes

Posted on October 12, 2009 | Category: Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští salašničtí psi

Svatobernardský pes byl již odedávna používán jako záchranářský pes v horách. Za tři století pomohl tento pes zachránit kolem 2 500 lidských životů. V dnešní době se už však svatobernardský pes (čili bernardýn) nepoužívá, a tak hory vyměnil za teplé pohodlí domova.

Historie plemena svatobernardský pes

Bernardýn byl pojmenován podle hospicu ve Velkém svatobernardském průsmyku. Tento hospic dostal jméno po svém zakladateli sv. Bernardu Menthonském v roce 980. Měl sloužit jako útočiště pro lidi, kteří tímto nebezpečným průsmykem museli projít ze Švýcarska do Itálie a naopak. Bohužel se nedochovaly původní zápisky mnichů, ale dnes již víme, že v 18. století tu chovali svatobernardské psy, kteří cestovali společně s lidmi a pomáhali vyprošťovat lidi v závějích. Původně měl svatobernardský pes krátkou srst, aby získal dostatečnou ochranu před nepříznivým počasím, byl zkřížen s novofundlandským psem. Tak vznikl dlouhosrstý svatobernardský pes.

Povaha plemena svatobernardský pes

Svatobernardský pes je velice hřmotný, ale i přesto umí být mírný a přátelský k lidem. Pro svou trpělivost je vhodný k dětem. Aby se stal dobrým společníkem domácnosti, potřebuje opravdu mnoho potravy, dostatek pohybu a prostoru.

Stavba těla plemena svatobernardský pes

Srst je u obou variant hustá a přiléhavá. Zbarvení je přípustné v mahagonové, žíhané, oranžové barvě s odznaky na hlavě, hrudi, nohou a ocasu. Hrudník je hluboký a široký, hřbet je mohutný. Velká, široká hlava má zakulacenou lebku, dobrý čelní sklon a hluboký nos. Středně velké uši přiléhají k lícím. Velké oči jsou tmavohnědé barvy.

» Filed Under Knírači, Pinčové, Plemena molossoidní, Švýcarští salašničtí psi

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku