Trpasličí špic

Posted on October 12, 2009 | Category: Špicové

Když se řekne trpasličí špic, první, co většinu chovatelů napadne je, že je to velmi oblíbené společenské plemeno. V dřívějších dobách byl větší, ale postupným šlechtěním vznikla jeho trpasličí forma. Byl to pes určený pro tvrdou práci, dnes je však trpasličí špic náročný na chov a pro výstavní účely se mu musí věnovat zvláštní péče.

Historie plemena trpasličí špic

Mezi předky trpasličího špice zcela nepochybně patří keeshond, norský losí pes a samojed. Toto plemeno je přímým potomkem arktických saňových psů a první zmínky o něm jsou z Pomořanska, na pobřeží Baltského moře (v dnešní době patří z části Německu a z části Polsku). Byli určení k hlídaní stáda ovcí na pastvě. Do jiných evropských zemí se začal rozšiřovat v polovině 18. století. V Itálii, v oblasti Florencie, byl darován královně Viktorii a stal se jejím celoživotním společníkem. Královna Viktorie si ho velmi oblíbila, přestože původní špic byl větší a s bílým zbarvením. Postupem času a pomocí výběrové plemenitby získal bohatou nadýchanou srst různých zbarvení.

Povaha plemena trpasličí špic

Trpasličí špic má vrtošivou povahu. Pověstná je i jeho kousavost, ale i oddanost a přátelský a živý ráz. Je dobrým hlídačem, který si přeje být hýčkán svým majitelem. Je nevhodný pro lidi, kteří nejsou ochotní věnovat každodenní péči o jeho srst.

Stavba těla plemena trpasličí špic

Srst má dlouhé, rovné pesíky a měkkou, načechranou podsadu. To způsobuje zjev „načepýřené koule“. Zbarvení je přípustné téměř ve všech barevných odstínech. Krátké tělo je značně kompaktní, má hluboký hrudník. Hlava má tvar liščí lebky, nos je klínovitý. Barva čenichu koresponduje se zbarvením srsti. Malé uši nejsou posazeny blízko u sebe a jsou vztyčené. Tmavohnědé oči jsou středně velké, oválného tvaru a nejsou posazeny příliš blízko u sebe.

» Filed Under Špicové

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku