Velškorgi

Posted on October 12, 2009 | Category: Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Velškorgi své jméno dostal podle svého vzrůstu. Velšské slovo „corrci“ totiž v překladu znamená zakrslý pes. Jsou známy dvě různé variety velškorga: pembroke a cardigan. Mezi chovateli je oblíbenější pembroke, možná protože byl oblíbeným psem vyšších společenských rodin. Od svého vzniku se těšil stálé popularitě, od doby Richarda I. až po dobu královny Alžběty II, byl oblíbencem královských dvorů.

Historie plemena velškorgi

Podle některých zdrojů pochází velškorgi Pembroke z Vlámska. Do Walesu se potom dostal společně s tkalci. Jiné zdroje zase uvádějí, že jeho liščí hlava připomíná špice, nebo že se do Walesu dostal ze Švédska a křížil se s laponským ovčákem. Obě variety jsou výborní honiči. Velškorgi je čilý, rychlý pes, který dovede hnát dobytek pomocí kousání do pat a přitom zvíře neporanit a zároveň se vyhnout ranám kopyt. Jako samostatné plemeno je uznán od roku 1934.

Povaha plemena velškorgi

Velškorgi patří mezi milé a přátelské psy. Je oddaný svému pánovi a dobře vychází s dětmi. K cizím lidem se chová nedůvěřivě a proto se výborně hodí k hlídání. Jeho srst ho výborně chrání před nepříznivým počasím, je ovšem náročná na údržbu.

Stavba těla plemena velškorgi

Srst je středně dlouhá a dobře huňatá. Zbarvení je přípustné v červené, plavé, sable nebo černé. Může se vyskytnout pálení nebo bílé odznaky. Mohutné tělo má hluboký, široký hrudník a rovný hřbet. Plochá hlava má široké temeno a mírný čelní sklon. Vztyčené středně velké uši jsou na koncích mírně zaoblené. Barva očí odpovídá zabarvení srsti, jsou kulaté a středně velké.

» Filed Under Plemena ovčácká, Plemena pastevecká

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku