Výmarský ohař

Posted on October 12, 2009 | Category: Ohaři

Výmarský ohař je velice oblíbený kvůli svým všestranným loveckým vlastnostem. Nejdříve byl přizpůsoben k lovu velké zvěře, např. vlků, medvědů a divočáků, později začal vyhledávat a přenášet pernatou zvěř. Mnozí lovci volí výmarského ohaře pro šedé zbarvení srsti a ušlechtilou povahu.

Historie plemena výmarský ohař

Výmarský pes byl používán již od 17. století německými lovci. Samostatným plemenem bylo uznáno až v 19. století. Vznikl křížením bladhaundů s různými loveckými psy na dvoře velkovévody výmarského. Po svých předcích zdědil výborný čich. Kvůli vymizení velké zvěře začali lidé výmarského ohaře přecvičovat na vystavování pernaté zvěře. Až do roku 1930 bylo toto plemeno přísně kontrolováno, i když už nebyl typickým psem šlechty, ale i obyčejných lidí. Nesměli být chováni mimo Německo, ale když se začal rozšiřovat do celého světa, stal se nejoblíbenějším psem v Evropě i USA.

Povaha plemena výmarský ohař

Výmarský ohař původně doprovázel šlechtu a sloužil především k lovu. Je to čilý, sebevědomý pes, který je nebojácný a inteligentní. Při výcviku vyžaduje pevnou ruku a potřebuje mnoho volného pohybu.

Stavba těla plemena výmarský ohař

Výmarský ohař bývá krátkosrstý, existuje ovšem ale i dlouhosrstá varianta s dlouhými prapory na ocase a na zadních stranách nohou. Většinou se jim krátí špička ocasu.
Srst je stejnoměrně krátká, zbarvení je do mnoha odstínů šedé. Upřednostňuje se stříbrošedá. Hlava s ušima mají obvykle o tón světlejší barvu než zbytek těla. Má široký hrudník, zaoblenou záď a rovný hřbet (na něm je často tzv. úhoří pruh). Temeno hlavy a nos jsou stejně dlouhé, středně velké oči jsou modrošedé nebo jantarové barvy. Dlouhé, vysoko posazené uši se skládají do mírných záhybů.

» Filed Under Ohaři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku