Yorkšírský teriér

Posted on October 21, 2009 | Category: Teriéři

Yorkšírský teriér je druhý nejmenší pes na světě. První místo stále drží plemeno čivava. Ovšem na žebříčku oblíbenosti se těší na přední příčce. Majitelé ho často zdobí stužkami a nechávají mu narůst dlouhou srst, a tak se zakryje jeho ostrá teriéří povaha.

Historie plemena yorkšírský teriér

Plemeno yorkšírského teriéra je teprve asi sto let staré. Přesto je jeho původ nejasný. Plemeno yorkšírského teriéra vytvořili dělníci na severu Anglie, kteří se obávají prozradit jeho předky, aby jejich úspěchu nikdo nevyužil. Odborníci se však domnívají, že na vzniku yorkšírského teriéra se podílejí různí teriéři včetně skajteriéra a dnes již vyhynulý clydesdalský teriér a dlouhosrstý ladský teriér. Postupně se do křížení přidala i jiná plemena jakou jsou maltézáček, black and tan teriér, manchesterský teriér a Dandie Dinmont teriér. Původní yorkšírský teriér měl větší vzrůst, než ten dnešní. Stálým výběrem nejmenších jedinců se postupně plemeno zmenšuje.

Povaha plemena yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér je čilý, živý pes, kterému nechybí odvaha a pořádný kus kuráže. V minulosti se používal k lovení krys, v dnešní době je hlavně milý společník. Miluje svého majitele a dokáže být dobrým hlídačem. Je velmi náročný na péči o srst. Musí se pravidelně česat, jinak se chlupy mohou lámat.

Stavba těla plemena yorkšírský teriér

Dlouhá, jemná, hedvábná srst má být vždy rovná. Zbarvení je přípustné v tmavé barvě, na těle a ocase se vyskytuje ocelově modrá a na ostatních částech těla je tříslová. Kompaktní tělo je velice souměrné a má rovný hřbet. Malá hlava je plochá a má docela krátký nos. Malé, vztyčené uši jsou vysoko posazeny a nejsou příliš daleko od sebe. Tmavé oči jsou středně velké.

» Filed Under Teriéři

Leave a Reply

© Katalog psu | inzerce koni a poniku